Elektrikli

Elektrikli


BOX TİPİ (ARABALI) TOZ BOYA FIRINI

Boyanan parçalar manuel olarak arabaya asılmak sureti ile fırına sürülür ve gerekli sıcaklıkta işlem görür. Boyanacak ürün adedinin düşük olduğu ve standart olmayan ölçülerde çok fazla ürünün bulunduğu sistemler için uygundur.

FIRIN GÖVDESİ

Isı kayıplarını minimum seviyeye indirecek şekilde tasarlanmıştır. Sandviç tipi birbirine geçme 150mm kalınlığında 1,2mm sac panellerden ve arasında yalıtım malzemesinden oluşan duvar ve tavan panellerinin birleşim yerlerinde 300ºC ‘ye dayanıklı silikon kullanılmıştır. Fırın tabanı 50mm kalınlıkta yalıtımlıdır.

SİRKÜLÂSYON SİSTEMİ

Fırın boyunca yerde bulunan hava kanalı ve üzerinde homojen hava dağılımı sağlamak için ayarlı klapeler bulunmaktadır. Sirkülasyon fanı tarafından fırın içinden emilen hava, ısıtma ünitesinden geçmeye zorlanarak tekrar fırın içerisine basılır. Bu şekilde kapalı devre hava dolaşımı prensibine göre çalışan sistem kısa süre içerisinde istenilen sıcaklığa gelir. Isıtma ünitesi içinde rezistansların yerleşimi, maksimum ısı transferi sağlayacak şekilde saptırılmış olarak yerleştirilmiştir. Sirkülasyon fanı 250ºC’de çalışmaya uygun tiptedir.

1.1. TEKNİK ÖZELLİKLER

Yapı malzemesi                   : Paneller 1,2mm DKP ve Galvanizli sac

Fırın tabanı 1,2 ve Hava kanalı 2mm Galvanizli sac

Şase 2,5mm Siyah sac

İzolasyon                             : Fırın içi 50mm Kaya yünü  (ρ=50 kg/m³),  dışta 100mm Cam yünü (ρ=14 kg/m³)

Yanma odası toplam 150mm Kaya yünü  (ρ=50 kg/m³)

Maksimum sıcaklık               : 220ºC

Isı transfer şekli                   : Konveksiyon yolu ile

Fırın içi hava dağılımı          : Ayarlı klapeler vasıtası ile homojen olarak

Ortam sıcaklığı                    : +10ºC

Fırın arabası                       : 2 Adet, döküm tekerlekli, şase halinde

1.2. ISITMA ÜNİTESİ

Enerji                                   : ELEKTRİK

Rezistans hücresi gücü        : 30KW

Rezistanslar                         : Serpantinli boru tip

Sıcaklık kontrolü                  : On-off, 0-350ºC Dijital termostat, Fe-Const Termoeleman

Sirkülasyon fanı                   : 2.500 m³/h, 0,75KW 50Hz

Yanma odası fırının arka kısmına monte edilmiş vaziyette olup, fırının sıcaklığı 220ºC ’ye çıkartabilecek kapasitededir. Isı hücresi, saptırmalı şekilde yerleştirilen yüzeyi arttırılmış serpantinli boru tip rezistanslardan meydana gelir ve havanın bu bölgeden geçerken maksimum ısı transferi sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Yanma odası bölümü ile fırın arasında izolasyonlu paneller bulunmaktadır. Komple 150mm kaya yünü ile izole edilmiş yanma odası bölümü, enerjinin yüksek verimle fırın içerisinde kullanılmasını sağlar.

 

1.3. FIRIN ARABASI

Boyanan malzemeyi fırınlayabilmek için, üzerinde döner ve sabit döküm tekerlek bulunan şase halinde fırın arabası bulunmaktadır.

 

 

1.4. KUMANDA PANOSU VE ELEKTRİK TESİSATI

Elektrik kumanda panosu, fırın üzerine montajı yapılmış ve dahili kablo tesisatı çekilmiştir. Kumanda panosu SCHNEIDER ELECTRIC, ABB ve muadili markalı pano elemanlarından oluşmaktadır.